Food Box Shopping List

Thank you for your interest in Lunch4Break!

If you have already registered as a Lunch4Break donor - Thank you!  Please download the shopping list and use it as you shop to fill your food box(es). Remember, all the boxes are the same, so it's important to purchase each item (and quantities) on the shopping list for your box(es).

Click on the PDF link below to download the shopping list.

Lunch4Break

Questions? Send us an email at lunch4break@gmail.com.

 

Types of Food

Amount

Size (guidelines only!)

Cost Estimate (from safeway.com)

Packaged/Canned Food:

 

 

 

Oatmeal or cereal

1

18 oz. canister or  box

$4.39

Progresso or Chunky canned soup (chicken noodle is popular with kids!)

2

18.5-19 oz. cans (soup) or 15 oz. cans (pasta)

$5.20

Canned tuna/salmon/chicken

2

12 oz. can

$7.00

Spaghetti Os (or a similar canned pasta)

2

15 oz. can

$3.00

Canned black, pinto or refried beans

2

16 oz. can

$3.00

Peanut butter and jelly

1 each

16 oz. jar of PB; 18 oz. jar of jam/jelly

$7.00

Cup of Noodles

6

2.25 oz. cups

$1.99 for family pack

 

 

 

 

Pasta/Grains:

 

 

 

 

Box macaroni and cheese

4

5.5-6 oz. boxes

$4.00

Corn or flour tortillas

1

8-24 tortillas

$3.00

 

 

 

 

Snacks:

 

 

 

Crackers

1

16 oz. box

$5.50

Fruit or applesauce cups

6 pack

4-4.4 oz. cups

$3.00

Granola bars

Box of 6

6 bars

$3.00

Juice or milk boxes

Box of 6-10

6-10 boxes

$3.00

 

 

 

 

 

 

Total price range:

Approx. $50 per box

Shopping List
Title Color
black